Biz Hazırız! Adana’dan Osmaniye’ye Yolculuk

oto kiralama adana
Oto Kiralama Adana
Temmuz 15, 2018
adana oto kiralama
Rent a Car Adana
Temmuz 22, 2018
Hepsini Göster

Biz Hazırız! Adana’dan Osmaniye’ye Yolculuk

rent a car services

Bir zamanlar Adana’nın bir parçası olan Osmaniye’ye Adana’dan gitmek oldukça kolay. Bu da kara yolunu tercih etmekle mümkün. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Osmaniye’ye gitmek isteyenler, hava yolu ile Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda indikten sonra araç kiralamayı tercih ediyorlar. Gerek günübirlik geziler gerekse iş seyahatleri için olsun, bu güzergah oldukça fazla kullanılıyor. Adana’dan Osmaniye’ye otobüs seferleri de bulunuyor. Fakat şehri keşfe çıkmak isteyenler genelde havalimanından araç kiralamaya yöneliyorlar. Araba kiralamak, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çok sıcak olan iki şehir için de en konforlu yöntem olarak kabul ediliyor. Haydi, en hızlı ve keyifli yoldan Osmaniye’ye gitmek için yolculuğumuza siz de katılın.

 

Osmaniye – Adana Arası Kaç Km?

 

Adana – Osmaniye arası 112 kilometre. Fakat bu mesafe güzergaha göre değişiklik gösterebiliyor. Osmaniye – Adana yolculuğu için 3 alternatif güzergah var. Osmaniye’ye ulaşım için sadece E90 kara yolunu kullanabilirsiniz. Az önce belirttiğimiz gibi bu yol tam 112 km. Bunun dışında E90 ve Adana Osmaniye Yolu/D400 üzerinden de buraya ulaşmanız mümkün. Bu yol ise 110 km. E90 ve Kozan Osmaniye Yolu üzerinden gitmek de ayrı bir ulaşım alternatifi. 129 km sürecek bu yol ise Kadirli’den Osmaniye’ye geçişi sağlıyor.

 

Adana’dan Osmaniye’ye Nasıl Gidilir?

 

Harita Linki

 

Biz en hızlı ve sürüş keyfi en yüksek rota olarak gördüğümüz E90 üzerinden Osmaniye’ye gitmeye karar veriyoruz. Çıkış noktamız Adana Şakirpaşa Havalimanı. Havalimanı otoparkından çıktığınızda, bir kilometre kadar Barış Bulvarı’nda ilerliyorsunuz. Bu yolla Turhan Cemal Beriker Bulvarı’na çıkmanız gerekiyor. Yol üzerinde karşınıza çıkacak kavşaktan döndükten sonra, Hacı Sabancı Bulvarı yönündeki 3. çıkışa gitmeniz gerekiyor. Bu yol üzerinde de biraz ilerledikten sonra karşınıza çıkacak 2. döner kavşaktan dönerek Dr. Mithat Özhan Bulvarı’na varıyorsunuz. Bu bulvar üzerinden 800 metre ilerledikten sonra hafif sağa sapıp E90 yoluna giriyorsunuz. Adana – Şanlıurfa Otoyolu olarak da bilinen bu yol, yaklaşık 87 km sürecek. Tarlaların size eşlik edeceği bu yol gayet rahat. Buranın keskin virajlı, engebeli bir yol olduğunu söylemeyeceğiz. Fakat inişli çıkışlı bir yol olduğunu belirtelim. Yani sürüş konforu yüksek, sorunsuz bir güzergah sizi bekliyor diyebiliriz. Karşınıza çıkacak Adana-Şanlıurfa otoyolu Osmaniye bağlantısı çıkışına girin. Yaklaşık 20 kilometre sürecek İskender Türkmen Caddesi ve Osmaniye – Kadirli yolunu da aştıktan sonra artık Osmaniye’desiniz.

 

Adana Osmaniye Güzergahı Yol Bilgileri

 

  • Bu mesafede ortalama olarak dizel bir araç 5.45 litre, benzinli bir araç ise 7.92 litre yakıt tüketir. Adana – Şanlıurfa otoyolunda birçok benzin istasyonu var, fakat siz yine de yola çıkmadan yakıt deponuzu kontrol edin.
  • Az önce de söylediğimiz gibi bu yol oldukça rahat. “Kaymak gibi yol” tamlaması tam olarak bu yolu özetleyebilir. Yolun bu kadar iyi olması, fark etmeden hız limitini aşmanıza neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmalısınız. Bunun dışında yol üzerinde sık sık gezici radarlara da rastlayacaksınız.
  • Yol üzerindeki tüm güzergahlarda ücretli geçişler var. Adana – Osmaniye yol ücretlerini buradanöğrenebilirsiniz.
  • Adana’dan Osmaniye’ye direkt gitmek yaklaşık 1 buçuk saatinizi alacak. Fakat mola vermek isterseniz sizi başarılı yol üstü restoranları bekliyor. Yılankale servis alanında Mıstık Usta, Toprakkale’de Yolçatı Restoran ve Osmaniye’ye yakın bir durak olan Tufan Usta Izgara Tesisleri sizi muhteşem menüleriyle bekliyor.

 

Adana’da Osmaniye’ye Giderken Nerelere Uğrasak

 

Adana ve Osmaniye yolculuğunuz bir solukta bitebilir. Tabii eğer gezinizi bir keşfe dönüştürmek isterseniz uğramanız gereken duraklar da bulunuyor. Adana şehir merkezinden uzaklaşıp Osmaniye’ye yaklaşırken uğrayabileceğiniz duraklara bir göz atalım.

 

Yılan Kale

 

 

Yolculuğunuzun yaklaşık 50. kilometresinde durup bir mola vermeye ne dersiniz. E90 Adana – Şanlıurfa otoyolu üzerinde ilerlerken karşınıza çıkacak Adana – Osmaniye Yolu/D400 rotasından Yılan Kale yolunu izleyin. Yaklaşık 6 kilometre ilerlediğinizde bu tarihi kale sizi karşılayacak. Yılan Kale, Şahmeran (Rivayete göre Şeyh Meram adında biri, burada yılanları terbiye edermiş) ya da Levon’un Kalesi olarak da adlandırılıyor. Klikya Ermeni Krallığı döneminde Kral I. Levon tarafından yaptırılan kale, hala Ceyhan Ovası’nın hakimi gibi duruyor. Kapladığı devasa alan ve karışık mimari tasarımı ile kale, Ortaçağ’ın en önemli askeri yapılarından biri.

 

Toprakkale

 

 

Kaynak

 

Osmaniye şehir merkezine gelmeden sizi karşılayacak Toprakkale’ye de mutlaka uğramalısınız. Buraya uğramak yolunuzu uzatmayacak, çünkü kale zaten yolunuzun üzerinde. Aksine buraya uğramak, yolculuğunuza bir tarih gezisi fonksiyonu da kazandırabilir.  E90 üzerindeyken Adana – Şanlıurfa Otoyolu Toprakkale bağlantısı çıkışına girin ve Atatürk caddesi boyunca izleyin. Yaklaşık 4 km’lik yolculuktan sonra Toprakkale karşınıza çıkacak. Tarihi MÖ 2000’li yıllara dayanan kale, size geçmişe tanıklık etme fırsatı veriyor. Bir tepe üzerine kurulmuş bu efsanevi kaleyi fotoğraflamak ve kaleyi keşfetmek isterseniz Osmaniye şehir merkezine varmadan buraya mutlaka uğrayın deriz.

 

Adana Oto Kiralama Sizlere Bir Telefon Kadar Yakın

Web sayfamız üzerinden onlarca aracı inceleyip bizlerle temas kurmanız halinde en kısa sürede sizlere dönüş sağlıyor ve aracınızı size teslim ediyoruz. Sizlere bir telefon mesafesinde bulunan Adana oto kiralama hizmetleri ile tanışmadan kesin bir karar lütfen vermeyiniz. Çünkü en iyi fiyatları çeşitli ödeme kolaylıkları ile bizde bulacaksınız. Telefonunuzu bekliyoruz. Esen kalınız

İletişim Bilgileri:

GSM: (0533) 960 28 53

Adres: Kurtuluş Mah. Mehmet Nuri Sabuncu Blv. Çilem Apt. 108/A Seyhan/ADANA

Web: https://www.senotom.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Ara
Yol Tarifi